Matches for today Saturday April 2; Liga MX, LaLiga, Serie A and more

After the FIFA Date returns with all the activity of the clubs around the world and this Saturday, April 2, there will be matches in Liga MX, LaLiga de España, Bundesliga, Serie A, Eredivisie and more; so here we present the schedules and channels where you can watch the games for today.

In Mexican soccer, Day 12 of the Clausura 2022 Tournament is played with matches such as Cruz Azul vs. Atlas (5:00 p.m.), Necaxa vs. América (7:00 p.m.) and Juárez vs. Pumas (9:00 p.m.).

In the activity of the Mexicans in Europe, Atlético de Madrid, led by Héctor Herrera, will face Alavés; while Celta de Vigo, where Néstor Araujo and Orbelín Pineda play, will face none other than Real Madrid. You can see both matches on the SKY Sports screens.

On the other hand, Edson Álvarez and Ajax will face Groningen, while Érick Gutiérrez and PSV will face Twente.

Major League Soccer will also be full of Mexicans, as Carlos Vela (LAFC), Javier “la Chofis” López (San José Earthquakes) and Carlos Salcedo (Toronto) will see activity.

The complete match card for today, Saturday, April 2; schedules and channels where to watch the games

  • MX LEAGUE
  • Blue Cross vs Atlas
  • 5:00 p.m. on TUDN, Aficionados, ESPN, Star+
  • Necaxa vs America
  • 7:00 p.m. on TUDN, Azteca 7
  • Juarez vs Pumas
  • 9:00 p.m. on TUDN, Azteca 7
  • THE LEAGUE
  • Getafe vs Majorca
  • 06:00 a.m. on SKY Sports
  • Levante vs. Villarreal
  • 08:15 a.m. on SKY Sports
  • Celta vs Real Madrid
  • 10:30 a.m. on SKY Sports
  • Atletico Madrid vs Alaves
  • 1:00 p.m. on SKY Sports
  • FIRST LEAGUE
  • Liverpool v Watford
  • 05:30 a.m. on SKY Sports
  • Chelsea v Brentford
  • 08:00 a.m. on SKY Sports
  • Brighton to Norwich
  • 08:00 a.m. on SKY Sports
  • Burnley v Manchester City
  • 08:00 a.m. on SKY Sports
  • Wolves vs Aston Villa
  • 08:00 a.m. on SKY Sports
  • Manchester United-Leicester
  • 10:30 a.m. on SKY Sports
  • BUNDESLIGA
  • Bayer Leverkusen vs Hertha Berlin
  • 07:30 a.m. on SKY Sports, Fanatiz, FOX Sports
  • Hoffenheim-Bochum
  • 07:30 a.m. on SKY Sports
  • Eintracht Frankfurt vs Greuther Furth
  • 07:30 a.m. on SKY Sports
  • Arminia Bielefeld-Stuttgart
  • 07:30 a.m. on SKY Sports
  • Borussia Dortmund vs RB Leipzig
  • 10:30 a.m. on SKY Sports
  • 2 BUNDESLIGA
  • Hansa Rostock vs Saint Pauli
  • 12:30 p.m. on SKY Sports
  • A LEAGUE
  • Spezia Calcio vs Venice
  • 07:00 a.m. on Star+
  • Lazio vs. Sassuolo
  • 10:00 a.m. on Star+
  • Salernitana vs Turin
  • 12:45 p.m. on Star+
  • ADMIRAL BUNDESLIGA
  • TSV Hartberg vs. WSG Swarovski Tyrol
  • 9:00 a.m. on OneFootball
  • SCR Altach vs FC Admira Wacker
  • 9:00 a.m. on OneFootball
  • LASK Linz vs. SV Ried
  • 9:00 a.m. on OneFootball
  • CATARINEN CHAMPIONSHIP
  • Brusque vs. Camboriu
  • 1:30 p.m. by OneFootball, Fanatiz
  • URUGUAYAN CHAMPIONSHIP
  • Albion vs Boston River
  • 10:15 a.m. on Star+
  • Danubio vs Montevideo Wanderers
  • 12:30 p.m. on Star+
  • National vs Plaza Colonia
  • 3:30 p.m. on Star+
  • Defender Sporting vs River Plate M
  • 6:00 p.m. on Star+
  • CARIOCA SERIES A
  • Fluminense vs. Flamengo
  • 3:00 p.m. by Fanatiz
  • ARGENTINE LEAGUE CUP
  • Racing Avellaneda vs. Sarmiento
  • 11:00 a.m. by Fanatiz, AFA Play, Statistics +
  • Godoy Cruz vs. LP Students
  • 1:30 p.m. by Fanatiz, AFA Play
  • Velez Sarsfield vs Lanus
  • 1:30 p.m. by Fanatiz, AFA Play
  • Defense and Justice vs. River Plate
  • 4:00 p.m. by Fanatiz, AFA Play, Star +
  • Boca Juniors vs Arsenal Sarandi
  • 6:30 p.m. by Fanatiz, AFA Play, Star +
  • EDIVISIA
  • Groningen vs Ajax
  • 8:30 a.m. on Star+, ESPN
  • Twente vs PSV
  • 10:45 a.m. on Star+, ESPN 3
  • Feyenoord vs. Willem II
  • 1:00 p.m. on Star+
  • LEAGUE 1
  • Nice vs Rennes
  • 09:00 a.m. on Star+
  • Lille v Girondins de Bordeaux
  • 11:00 a.m. on Star+
  • Saint Etienne vs Olympique Marseille
  • 1:00 p.m. on Star+, ESPN 3
  • LEAGUE SMART BANK
  • Amorebieta – UD Ibiza
  • 10:15 a.m. on SKY Sports
  • Tenerife vs. Real Zaragoza
  • 12:30 p.m. on SKY Sports
  • LEAGUE 1 PERU
  • Sport Boys A vs. Binational
  • 10:00 a.m. on GolTV Play, Fanatiz
  • Athletic Alliance vs D Municipal
  • 12:15 p.m. on GolTV Play, Fanatiz, Star+
  • Melgar vs. Carlos Stein
  • 2:30 p.m. on GolTV Play, Fanatiz
  • Sport Huancayo vs Alianza Lima
  • 6:00 p.m. on GolTV Play, Fanatiz
  • CZECH LEAGUE
  • FK Teplice vs Slovan Liberec
  • 8:00 a.m. on OneFootball
  • FC Slovacko vs Sigma Olomouc
  • 8:00 a.m. on OneFootball
  • Ceske Budejovice vs Fastav Zlin
  • 8:00 a.m. on OneFootball
  • Sparta Prague vs Banik Ostrava
  • 11:00 a.m. by OneFootball
  • COLOMBIAN LEAGUE
  • Junior vs Oil Alliance
  • 7:15 p.m. by Fanatiz, RCN Nuestra Tele
  • FOOT GARTER
  • Aragua vs Zulia
  • 3:15 p.m. on GolTV Play
  • Brothers Colmenarez vs. Monagas
  • 5:30 p.m. on GolTV Play
  • WOMEN’S MX LEAGUE
  • Cougars vs. Tigers
  • 12:00 hrs Channel to be confirmed
  • Atlas vs Toluca
  • 12:00 p.m. on TVC Sports
  • POLISH LEAGUE
  • Legia Warsaw vs Lechia Gdańsk
  • 12:00 p.m. by OneFootball
  • PORTUGUESE LEAGUE
  • Arouca vs. Gil Vicente
  • 11:00 a.m. on GolTV Play
  • ECUADOR PRO LEAGUE
  • Gualaceo vs. Independiente del Valle
  • 3:30 p.m. on Star+
  • Aucas vs October 9
  • 6:00 p.m. on Star+
  • mls
  • Chicago Fire vs. FC Dallas
  • 1:30 p.m. on Star+
  • Toronto FC vs New York City FC
  • 1:30 p.m. on Star+
  • Cincinnati vs Montreal
  • 2:00 p.m. on Star+
  • Columbus Crew vs. Nashville
  • 4:00 p.m. on Star+
  • DC United-Atlanta United
  • 5:30 p.m. on Star+
  • Philadelphia Union vs. Charlotte FC
  • 5:30 p.m. on Star+
  • San Jose Earthquakes vs Austin FC
  • 5:30 p.m. on Star+
  • Orlando City vs. Los Angeles FC
  • 5:30 p.m. on Star+
  • Vancouver Whitecaps-Sporting KC
  • 6:00 p.m. on Star+
  • Minnesota United vs. Seattle Sounders
  • 6:00 p.m. on Star+
  • Inter Miami vs. Houston Dynamo
  • 6:00 p.m. on Star+
  • Colorado Rapids-Real Salt Lake
  • 7:00 p.m. on Star+
  • CHILEAN FIRST DIVISION
  • Nublense vs Antofagasta
  • 12:00 p.m. on TV Chile
  • FIRST WOMEN’S IBERDROLA
  • Barcelona vs. Villarreal
  • 04:00 a.m. on Barça TV +
  • SECOND URUGUAY
  • CA Cerro vs CA Athens
  • 07:00 a.m. on Star+
  • WOMEN’S SERIES A
  • Inter Milan vs Fiorentina
  • 6:30 a.m. on Star+, ESPN
  • SLOVAK SUPER LEAGUE
  • FC DAC vs. SKF Sered
  • 10:00 a.m. by OneFootball
  • AS Liptov vs Tatran Liptovsky Mikulas
  • 10:00 a.m. by OneFootball
  • LATVIAN SUPER LEAGUE
  • FK Auda vs FC Tukums 2000
  • 4:00 a.m. on OneFootball
  • BFC Daugavpils-Valmiera
  • 06:00 hrs by OneFootball
  • FK Metta vs RFS Riga
  • 9:30 a.m. on OneFootball
  • SWISS SUPER LEAGUE
  • FC Zurich vs Grasshopper
  • 9:30 a.m. on OneFootball